Вітаю! 

Я Анна Харченко і я рада бачити Вас на своєму сайті. Я психологиня, сертифікована гештальт-терапевтка, яка працює в приватній практиці з 2012 року. Мої ключові принципи в роботі це етичність, професійність і людяність. 

Наразі працюю по скайпу з клієнтами з усього світу. В 2018 я випустилася з факультету практичної психології Університету Вестерн Мічиган (США) з дипломом магістра. Практикувала в Child and Family Psychological Services (США, Мічиган), виконуючи частину навчальної програми. Моя особиста історія багато в чому вплинула на формування мене, як професіоналки в галузі психології, котра успішно працює з кризовими ситуаціями, тривожними станами і сферою стосунків.

Моє життя круто змінилося, коли мені було всього п’ятнадцять років. Я народилася і виросла в невеликому місті Черкаси, в сім’ї, де батьки зосереджувалися на роботі, а я багато часу проводила з бабусею і дідусем. На час, коли я стала підлітком, я вже знала, що хочу вступити на факультет іноземних мов або ж юридичний, і що хочу навчатися в Києві. В той період я захопилася кінним спортом і це стало моїм хобі і великою пристрастю. Тоді мені навіть не спадало на думку, що одного прекрасного дня після чергового заняття верховою їздою замість того, щоб повернутися, як зазвичай, додому, я поїду в лікарню, де проведу наступні півтора місяці. А діагноз змінить моє життя на сто вісімдесят градусів, змусивши відмовитися від всього, про що я тоді мріяла. «Перелом хребта з ушкодженням спинного мозку» прозвучало як вирок.

Пам’ятаю, що тоді зруйнувалося все: всі точки опори разом з хитким підлітковим самоусвідомленням, до якого зненацька додався інвалідний візок з формулюванням «назавжди». Той період мені дотепер згадується як випалене поле, до якого нікому не було доступу. Про всяк випадок. Щоб не було видно, як сильно я знищена тим, що трапилось. Ну, і щоб не жаліли, звісно. Адже, коли сам не здатен щось витримати, бачити, що й інші можуть жахатися від того, що відбулося, геть нестерпно.

Повернення додому з лікарні зіштовхнуло мене віч-на-віч з жорстокою реальністю, до якої я, п’ятнадцятирічна дівчинка, геть не була готова. Мені довелося всього навчатися з нуля – сідати на ліжку, пересідати в інвалідний візок, самостійно одягатися. Тоді я вирішила жити надією, що якщо багато працювати і цілодобово займатись фізичними навантаженнями, то вже дуже швидко все стане як було. Я виснажувала себе шестигодинними тренуваннями і геть не виходила з дому. Звісно, я робила певні успіхи, але радикальних змін не відбувалося, і бігати я так і не почала. Вихід на вулицю став цілою подією, яку я дозволяла собі раз на місяць, і від якої вже за п’ять хвилин морально втомлювалася. Показувати себе світу таку не ідеальну і вразливу (а саме це значив для мене інвалідний візок) було нестерпно і соромно.

На щастя, я знайшла в собі сили закінчити ліцей (вдома, звісно), і вступити до університету на спеціальність біологія зі спеціалізацією в фізіології. Вчитися вирішила на екстернаті, щоб можна було й надалі не виходити з дому і робити всі завдання індивідуально. Майже через три роки такого ритму в мою свідомість стала чітко стукати думка про те, що “це все-таки назавжди”. Саме в той момент я познайомилась з депресивним епізодом, коли декілька тижнів не могла спати і їсти. Я знала, що треба щось змінювати, але було незрозуміло з чого починати. Адже крім фізкультури в чотирьох стінах квартири моє життя була абсолютно порожнє. Рішення звернутися за допомогою до психолога стало для мене поворотним моментом.

Мені вже давно радили прекрасного спеціаліста, але я вважала, що психотерапія – це не для мене, і що всі проблеми можливо вирішувати самостійно («Хіба я не впораюся?! І взагалі, це лише для психічно нездорових людей!» — обурювалася я). Виявилося, що так само, як неможливо самому собі запломбувати зуб, також неможливо вирішити деякі складнощі без сторонньої допомоги, як би нам цього не хотілося. І не важливо, наскільки ви психічно здорові. А чекати, допоки стане зовсім погано – геть необов’язково. Більше того, психотерапія – це не лише вирішення проблем, але ще й прекрасна можливість для особистісного зростання і розвитку. В першу чергу, це турбота про себе. У психолога я отримала необхідну підтримку без банальних фраз в стилі «тримайся!» і «все буде добре», навчилася прислухатися до себе, і, нарешті, обрала вектор для свого подальшого руху.

«так само, як неможливо самому собі запломбувати зуб, також неможливо вирішити деякі складнощі самотужки, як би нам цього не хотілося»

Вперше за довгий час я відчула, що у мене з’явилися сили для бажаних змін. Саме тоді я перевелася на заочний і стала відвідувати сесії в університеті, замість того, щоб відсиджуватися вдома, стала активно відновлювати спілкування з друзями, а також шукати роботу. Я відчувала, що для мене важливо робити те, що буде значущим і допоможе іншим людям. Так я потрапила на роботу в громадську організацію і дванадцять років керувала проєктами, які допомагали зробити життя людей в інвалідних візках комфортнішим та кращим.

Поступово у мене відновилося коло спілкування і з’явилися чудові друзі, які познайомили мене з моїм (на той момент — майбутнім) чоловіком.

Незважаючи на те, що звернення до психолога допомогло мені впоратися з найтемнішими часами в моєму житті, рішення навчатися цій професії дозріло набагато пізніше. Я реально оцінювала свої сили і розуміла, що той, хто тоне, навряд чи може допомогти ще комусь. Спочатку треба було попіклуватися про себе. Навчання в програмі Позитивної Психотерапії я почала для власного розвитку, коли відчула, що у мене самої є твердий ґрунт під ногами (чи колесами?).

 

Відчувши, що для глибокої роботи з клієнтами цих знань мені не достатньо, вирішила навчатися на I-му і II-му ступеню Українського Інституту Гештальту. Протягом п’яти з половиною років на навчання доводилося їздити в Київ, щоб переймати знання у одного з найкращих тренерів. Кожний раз доводилося шукати, у кого зупинитися на час триденного навчання, думати, як піднятися в маршрутку з інвалідним візком, і як пересуватися по мегаполісу. Але зусилля не минулися дарма, і я сертифікувалася як гештальт-терапевтка. 

Оскільки якісна та етична психологічна допомога є для мене пріоритетом, я вирішила знайти можливість пройти магістратуру в країні, де сфера психології розвинута найкраще, а дослідження йдуть в авангарді. Так я подалась на стипендіальну програму імені Фулбрайт і пройшовши жорсткий відбір та екзамени, заробила можливість вчитися на факультеті практичної психології Університету Вестерн Мічиган (США), з якого успішно випустилася в 2018 році.

Сьогодні тема криз в моїй роботі проходить червоною ниткою крізь всю практику. Адже «випалене поле» у кожного своє і виникає воно з різних причин. Це може бути результатом складнощів у стосунках з близькими, зміна виду діяльності, та й взагалі будь-які зміни. Я спеціалізуюся на питаннях:

— міжособистісних стосунків (коли партнери не чують один одного і не звикли домовлятися, а спроби з’ясування завершуються конфліктами; коли ви живете очікуваннями від партнера, які він/вона все ніяк не виправдовує; коли ви переживаєте розставання/розлучення; коли незважаючи на фізичну відстань з рідними емоційна реакція на них залишається дуже сильною і не найприємнішою, тощо).

— тривожних і депресивних станах (коли тривога затоплює все ваше єство і стає важко справлятися (ситуативно, або навіть з повсякденними задачами); коли ніщо не радує, і особливо, коли причини цього не очевидні).

— в екзистенційних питаннях пошуку себе і сенсу життя, або коли «все є, а щастя немає».

І знаєте, що я вам скажу? Знайти рішення і нові точки опори можна завжди, навіть якщо спочатку ситуація здається безвихідною. Я знаю напевне. Звертайтеся!